Atliekamas ekspes būdu laukuose.

Rezultatai pateikiami per 10 minučių, grafiniai duomenys gali būti atspausdinti tiesiai laukuose.

Jūs galėsite išmatuoti  dirvos kietį iki 80 cm gylio.  Remiantis gautas duomenimis galima bus apibrėžti dirvožemio gerinimo strategiją.

Dirvos kietis yra jo pasipriešinimas skvarbai, o ne tankis, kuris nustatomas sveriant dirvožemio tūrį ir yra kitoks vertinimo kriterijus. Dirvos kietis yra labai svarbus augalų šaknų vystymuisi, kadangi kuo didesnis dirvos kietis, tuo sunkiau augalo šaknims prasiskverbti. Esant padidintam dirvožemio kiečiui, dalis augalo energijos išnaudojama ne būsimo derliaus didinimui, o šaknų formavimui. Tačiau dirvos kietis svarbus ne tik dėl šaknų vystymosi,  praradęs struktūrą dirvožemis būna kietesnis, mažiau pralaidus, todėl laukuose susidaro užmirkimai,  netinkamas žemės dirbimas suformuoja arimo padą ir pan.

Netinkamo dirvos kiečio rezultas – susiformavęs arimo padas, užmirkę dirvožemiai, skurdūs augalai:

Tyrimo būdas:

Dirvos kiečio tyrimas atliekamas penetrologeriu. Jis išmatuoja  skverbimosi į dirvožemį pasipriešinimo (dirvožemio kiečio)  ir šių matavimų rezultatus apdoroja kompiuteryje. Juo galima išmatuoti dirvos kietį iki 80 cm gylio. Penetrologeryje yra tiksli GPS-sistema, nustatanti tikslų matavimo tašką, todėl kasmet kiekvieną dirvos kiečio matavimą galima atlikti tiksliai toje pačioje vietoje ir stebėti dirvos kiečio pokyčius.

Kuo giliau, tuo dirvožemio kietis didesnis, tačiau optimaliausios sąlygos augalų šaknims, kai dirvos kietis nuo 0 iki 30 cm gylio neviršija 1,75 MPa.

 

Kada šį tyrimą geriausia atlikti?

Dirvos kiečio matavimus rekomenduojama atlikti prieš žemės dirbimą. Tokiu būdu bus efektyviai įvertinta koks reikalingas žemės dirbimas tam tikrai kultūrai. Tai padės ūkininkui sutaupyti kuro sąnaudas dirbant žemę.

Dirvos kiečio nustatymas penetrologeriu: rezultatai matomi ekrane:

Dirvos kiečio matavimas:

Žemdirbys gali įvertinti savo dirvos būklę skirtinguose dirvos gyliuose, šalia pateikiama norma: