Atliekamas laboratorijoje

Tyrimas trunka 1 darbo dieną

Jūs galėsite  laiku pastebėti dirvos rūgštėjimo procesą ir imtis priemonių, norėdami užkirsti  tam kelią.

Žemdirbiai dažnai susiduria su problema, kai vieni augalai toje pačioje dirvoje auga puikiai, o kiti skursta.  Galbūt tam įtakos turi netinkama dirvos terpė?

Dirvožemio pH yra labai svarbus dirvožemio chemijos ir derlingumo rodiklis. pH priklauso nuo vandenilio ir hidroksilo jonų koncentracijos santykio. Jei yra didesnė vandenilio jonų koncentracija – dirvožemio reakcija bus rūgšti, jei hidroksilo – šarminė. Kai abiejų jonų koncentracija vienoda, reakcija bus neutrali – 7,0.

pH tiesiogiai susijęs su elementų cheminiu aktyvumu, reguliuoja biologinę veiklą, kuri vyksta dirvožemyje ir taip pat indikuoja apie vietos klimatą, augaliją ir hidrologines sąlygas, kuriomis jis yra susidaręs. Taip pat pH stipriai įtakoja neorganinių medžiagų pasisavinimą ir mikroorganizmų kiekį dirvoje. Pavyzdžiui, grybams daugintis palanki rūgšti terpė, kai tuo tarpu bakterijoms – vidutiniškai rūgšti arba silpnai šarminė dirva. Dirvožemio pH turi įtakos ir šiems dirvožemyje vykstantiems procesams – mineralų dūlėjimui, organinių medžiagų mineralizacijai, maisto medžiagų tirpumui. Vyraujant labai rūgščiai terpei, sustoja azoto fiksavimas bei augalinių liekanų mineralizacijai. Makro ir mikroelementų pasisavinimas taip pat priklauso nuo dirvos pH. Pavyzdžiui, geležis (Fe), varis (Cu), manganas (Mn), boras (B) ir cinkas (Zn) augalams yra neprieinami šarminėje terpėje. Mineralinis azotas (Nmin), judrieji  P2O5 ir K2O, siera (S), kalcis (Ca) ir magnis (Mg)  geriausiai pasisavinami esant neutraliam pH. Vyraujant labai rūgščiai terpei, augalai gali netoleruoti aliuminio jonų pertekliaus, kuris gali susidaryti šioje terpėje

Tyrimo būdas:

Dirvos  pH tyrimai atliekami  potenciometrijos metodu, pH−1mol/l KCl suspensijoje, orasausiame dirvožemyje.

.

Dirvožemio pH

Eil. Nr.

Dirvožemio skirstymas

pH

Ypač rūgštūs pH

mažiau kaip 3,5

Labai rūgštūs pH

3,6 – 4,5

Vidutinio rūgštumo pH

4,6 – 5,0

Mažo rūgštumo pH

5,1 – 5,5

Rūgštoki pH

5,6 – 6,0

Neutralūs pH

6,1 – 6,5

Artimos neutraliai reakcijai pH

6,6 – 6,9

Neutralios reakcijos ir šarminiai pH

7,0 – 8,5

Šarminiai pH

daugiau kaip 8,5

Kada šį tyrimą geriausia atlikti?

Dirvos pH optimaliausia matuoti prieš augalų sėją. Laiku ištyrus netinkamą augalams pH, galima koreguoti tolimesnes auginimo technologijas.